Влагоабсорбатори – какво трябва да знаем?
дек. 16, 2021Блог
С навлизането на зимата, атмосферните условия започват да се променят рязко. И докато вкъщи е топло и уютно, навън е студено с минусови температури. Това са отлични условия за образуване на конденз по прозорците и събиране на влага в помещенията. Следователно от влагата започнва да се образува плесен и мухъл по стените, тавана и пода на помещенията. Всички знаем, че плесента и мухала са не само неприятни, но са изключително опасни за здравето на човек. Затова решихме да ви запознаем малко по-подробно с влагата, кондезна и начините за отстраняването им.
Как се образува влагата?
Влагата е един от най-често срещаните битови проблеми в днешно време. Тъй като има много причини поради които може да се появи, справянето с нея понякога е невъзможно. По-долу ще намерите няколко причини поради които може да се появи влага в дома, офиса или автомобила ви:
- материалите с които е построена една сграда оказват голямо влияние за влажността в нея, тъй като некачествените материали спомагат за по-лесния конденз и образуване на влага в самите помещения;
- влияние оказва дограмата и качественот/некачественото и монтиране;
- собствените ни навици също оказват голямо влияние: рядкото проветряване през зимата и проскането на дрехите след пране в затворена стая без вентилация и проветрение, могат да подпомогнат събирането на влага в помещенията.
Вредите от влагата
А веднъж образува ли се влага започват сериозните проблеми, не само за помещението в което се намираме, но и за самото ни здравословно състояние. В следствие на минусовите температури навън и топлината вътре започва да се образува запотяване на прозорците, стичане на вода по тях, стените и тавана. Този процес се нарича конденз и води до образуването на плесен и мухал, които от своя страна водят до унищожаване на стените, тавана и други части от помещенията. Но по-лошото от наличието на влагата всъщност е вредата, която оказва на здравословното ни състояние. Плесента и мухъла водят до замърсяване на въздуха и влошаване на качеството му, което от своя страна води до предизвикване на много алергии и дихателни проблеми. Особено опасно е за асматици и малки деца.
Къде най-често се среща?
Влага най-често се среща в затворени, непроветрими помещения, помещения в които се готви или помещения които са изложени на често мокрене и температурни промени. Такива помещения са:
- офиси без вентилация;
- кухни;
- бани;
- килери;
- мазета;
- автомобили;
- и други.
Как да се справим с влагата, конденза и мухала?
Има няколко начана да се реши проблема с влагата.
- Един от най-разпостранениете начини е използването на климатик с dry режим. Този режим позволява изсушаването на въздуха, като отнема влагата от него.
- По обикновенните начини за справяне с влагата са: отваряне на прозорците сутрин и вечер. Но често това се оказва недостатъчно.
- В последните години един от най-нашумялите методи за справяне с влагата и конденза се оказва изпозлването на влагобасорбатор на ток или без токов влагоабсорбатор.
Влагоабсорбатори – видове и начин на работа
Влагоабсорбаторите не са просто подходящи за предпазване на дома ви от влага, плесен и мухал, много от тях дори са полезни от здравословна гледна точка. Тъй като много белодробни заболявания се дължат точно на лошия въздух, а влажността подпомага размножаването на много микроби – влагоуловителите се борят точно с тези негативи.
- Разбира се влагоабсорбаторите се делят на работещи с ток и без ток. Техниката на работа и на двата вида е подобна, като влагоабсорбаторите на ток имат компресор/филтър, който кондензира водата във въздуха и така се отделя/стича в резервуара на уреда.
- Влагоабсорбаторите без ток обикновенно работят с таблетки или гел, които играят ролята на кондензатор като поемат влагата във въздуха и я отделят в контейнера на уреда. Тъй като има различни големини и видове, тези влагоабсорбатори са подходящи за различни помещения с различно ниво на влажност.
Характеристики на влагоабсорбаторите.
- За да работи най-ефективно влагоабсорбатора, то той трябва да е поставен в средата на помещението при добре затворени врати и прозорци. Около него е добре да няма предмети.
- Някой влагоабсорбатори имат характеризиран температурен диапазон. Тъй като работят по-качествено на положителни температури, то е добре този диапазон да се спазва. В повечето случаи това е 5°C до 32°C или 35°C.
- В близост до уреда не трябва да има източник на топлина: готварска печка или отоплителна печка
- При всяко положение влагоабсорбатора трябва да е изправен и никога да не се покрива.
Как да изберем влагоабсорбатор?
Най-важните характеристики при избиране на влагоабсорбатор са:
- големина на помещението;
- притока на въздух
- температурните условия в помещението.
* При по-висока температура се повишава и производителността на уреда.
Ползи от влагоабсорбаторите
Много хора смятат, че единствената употреба на влагоабсорбатора е да изсушава въздуха, така че да се не образуват плесен и мухъл. Но всъщност уредите за абсорбиране на въздуха са изключително полезни за здравето на човек. Тъй като пречистват въздуха, активно се борят с алергиите причинени от прах и замърсявания с него. Влагоабсорбаторите са подходящи за използване и при ремонти, за изсушаване на прясно боядисани стени или паркети.
Няколко ползи от влагоуловителите:
- Улавя влагата;
- Намалява кондензацията;
- Поддържа оптималното ниво на влага в помещенията;
- Поддържа въздуха чист;
- Изсушава въздуха по-бързо;