Регулатори на газ – ръководство на потребителя
май 17, 2022Блог
Независимо дали сте запознати с редуцир вентилите или т.нар регулатори на газ, то винагина трябва да сте наясно с начина по който се използват. В основата си редуцир вентилите работят по един и същи начин, като главната им задача е да поддържат постояното налягане на газ от газовата бутилка към газовия уред.
Разбира се има няколко вида редуцир вентили с различни допълнителни функции. Основно регулаторите се делят на регулатори за ниско и регулатори за високо налягане. Всеки един от тях обаче има разнообразни видове. Като регулатори за стандартни немски бутилки с ъглов кран, български Jumbo бутилки, туристически бутилки, еднократни газови дози и други.
В тази статия ще ви запознаем с основните характеристики и начин на използване на регулаторите за ниско налягане 30 mbar до 50 mbar.
Важно!
Преди да започнем по подробно по темата, няма как да пропуснем по-важната информация. А именно преди закупуването на каквито и да е аксесоари за газови уреди, да обърнете внимание на самия уред и по точно параметрите му. На етикета или в описанието на всеки уред трябва подробно да е описано с какво налягане работи той. Това е изключително важно, тъй като грешка в избора на редуцир вентила за налягане, може да доведе до запалване и дори до избухване на газовия уред.
Другото на което трябва да се обърне внимание е, начина по който газовия маркуч се свързва към редуцир вентила и газови уред. Стандартите за свързване са два – свързване с щуцер и свързване с винт. Като най-разпространеният начин за България е първия, а за Европа е втория.
Регулатори за ниско налягане
Освен, че редуцир вентлите се делят на такива за високи и ниско налягане, всеки един от тях се дели на няколко вида в зависимост от газовата бутилка, която се използва. Стандартите за газови бутилки са два – немски, с ъглов кран и Български Jumbo стандарт. Като в зависимост от газовата бутилка редуцир вентила трябва да е за немски или български стандарт. Разликата между двата стандарта се намира основно в това, че немските газови бутилки са с ъглов кран за изход на бутилката и регулатора се прикрепя с винт към нея. Докато българския стандарт за газова бутилка представлява прав кран, върху който директно чрез клапан се връзва редуцир вентила.
Третият вариант за редуцр вентил е – регулатор на налягането за еднократни газови дози. Те се използват за по-малки газови уреди, основно за къмпинг барбекюта и газови котлони.
В случай, че искате да приспособите газова бутилка от един стандарт с редуцир вентил от друг стандарт, може да го направите като сложите подходящ преходник между двете устройства. Но имайте напредвид, че тези преходници трябва да са специално произведени за тази цел, а газовия уред който ще използвате може да работи със съответната газова бутилка и редуцир вентил.
Ръководство на потребителя
След като разяснихме какви са видовете редуцир вентили, е време да обясним и как се използват. Ако следвате внимателно наръчника на потребителя за използване на регулатори на газ, няма да имате проблеми при монтирането им.
Инструкции за безопасност
Преди да започнем с подробните стъпки за монтиране на регулатор и пускане на газ към газов уред, трябва да преминем през инструкциите за безопасност.
Прочетете внимателно преди да започнете инсталацията.
- Преди да монтирате регулатора, газта трябва да е спряна. Регулатора се монтира, само и единствени когато не е пуснат газа и при нормални условия на употреба. Всички кранове и уреди трябва да бъдат спрени.
- Препоръчително е регулаторите да се сменят на всеки 10 години от датата на производство.
- При външа употреба, редуцир вентила трябва да бъде покрит или защитен от дъжд, сняг или случайно напръскване с вода.
- Преди да се монтира, трябва да се провери гуменото уплътнение на регулатора. Дали е в добро състояние и дали не липсва. Не всички редуцир вентили имат допълнително умплътнение. В случай, че липсва трябва да се закупи ново.
- Резервуара за LPG трябва да е във вертикално положение.
- Предварително се уверете, че газовия маркуч който ще използвате не е в добро състояние, не е пробит и не е по-стар от 3 години.
- След като е монтиран регулатора на газ, не бива да бъде премахван, докато уредите или бутилката са пуснати.
- Докато газът тече и уредите са включени, контейнера на газ не бива да се мести
- Бутилката за газ и газовите уреди не трябва да се намират близо до източник на топлина, свещ или директен пламък.
- За да свържете редуцир вентила и газовия маркуч използвайте инструменти. Не се препоръчва завиването на ръка.
- За да се предотврати връщане на газ и изпарения от газовия маркуч към регулатора, той не бива да се монтира по-ниско от горната част на бутилката или изпусквателния кран.
- Всяка допълнителна тръба или маркуч използвани за свързване на регулатора, трябва да бъде наклонена, така че газта да може да се върне обратно в резервуара.
Стъпки за монтиране на редуцир вентил
Най-важното преди да започнем монтажа на регулатора на газ е, да проверим дали всички уплътнения са на място, поставени са правилно и са годни за употреба. В случай, че уплътнителите не са в добро състояние, то те трябва да бъдат сменени.
- Провете регулатора, дали е здрав, дали е в добро състояние и дали от датата на производство не са минали 10 години.
- Почистете добре изходите и входовете на всички уреди. Премахнете всякакви замърсявания, които могат да предизвикат проблеми.
- Монтирайте газовия маркуч към изходната част на дюзата на регулатора на газ. В случай, че маркуча се монтира директно без резба, то е нужно да се използва скоба за затягане.
- Тъй като повечето регулатори са с обратна резба (лява), то обърнете внимание на къде се завива гайката на регулатора.
- Затегнете всичко с подходящ инструмен. Не се препоръчва завиването на ръка
- След като всичко е затегнато и редуцира е свързан с бутилката и маркуча, а маркуча с газовия уред, може да отворите винта/клапъна на газовата бутилка
- Изчакайте около 5 секунди, за да се напълни маркуча и затворете винта/клапъна.
- Направете тест за течове на газ, като използвате монометъра на редуцир вентила, спрей за проверка на течове или сапунен разтвор за отворите на уредите.
- Ако няма течове, може да пуснете газовия уред в употреба.
- При наличие на теч, трябва да се демонтира и монтира газовата бутилка, маркуча и регулатора на ново и да се повтори теста за изтичане на газ,.
- За да смените газовата бутилка, вентила на газовата бутилка трябва да бъде изключен.
Тест за изтичане на газ, регулатор с монометър за проверка на газ.
Тест за изтичане на газ може да се проведе по няколко начина. Най-лесния, бърз и ефективен начин е като изпозлвате редуцир вентил с монометър. Друг вариант е, в домашна среда да използвате сапунен разтвор за проверка.
Стъпки за провеждане на тест за течове с редуцир вентил с монометър
- Регулатора трябва да е свързан с бутилката и уреда, чрез газов маркуч.
- Всички отвори на газовите уреди и бутилката трябва да бъдат затворени
- Отворете винта/клапъна на газовата бутилка, за да тръгне да се пълни газовия маркуч.
- Оставете го за около 5 секунди, колкото да се напълни газовия маркуч
- След като се напълни газовия маркуч, затворете прекъсвача на бутилката.
- В този момент стрелката на монометъра ще се премести в зелената зона.
- Изчакайте няколко минути, ако стрелката се премести в друга зона, значи има изтичане на газ. Ако се задържи в зелената зона, означава че няма изтичане на газ и теста е успешен.
- В случай, че имаме изтичане на газ, цялата инсталация трябва да се провери със спрей за откриване изтичане на газ или чрез водно сапунен разтвор.
Имайте напредвид, че нивото на газта в газова бутилка, може да се измери само и единствено при консумация на газ. При пускане на газта индикатора на монометъра ще покаже един от 3 различни цветове. Значението на цветовете е:
- Ако стрелката попадне в синя зона, то газовата бутилка е празна
- Ако стрелката попадне в жълта зона, то газовата бутилка е почти празна и има количество газ за около 2 часа (в зависимост от уреда, който се използва)
- Ако стрелката на индиактора е в зелена зона, то това означава, че бутилката е пълна и има количество за непрекъсната консумация.
Защита от запалване – функции на преливен капак
- В случай, че газовия маркуч не е свързан правилно, изгори или бъде срязан то ще се включи защита. Тази защита представлява защитен капак, който изключва 100% от потока на газ. Той предпазва останалия в газовия контейнер газ от запалване или избухване.
- За да пренастройте регулатора трябва отново да изключите системата и да прикрепеите маркуча към изхода на регулатора и газовия уред.
Тест със сапунен разтвор – тест в домашни условия
В домашни условия можете лесно и бързо да проверите газовите тръби за изтичане на газ. Нужно ви е само малко вода и сапун
Стъпки за изпълнение на теста:
- В малка кофа сложете малко вода и сапун.
- Разбъркайте добре течноста и с малка четка или гъба нанесете плътен слой върху свръзките на газовия маркуч, редуцир вентила и уредите.
- Изчакайте малко и ако се появят балончета в тези зони значи има изтичане на газ. Ако не всичко е добре уплътнено и няма изтичане.